Promocija knjige Listanje Kupusa Igora Beleša

Bookclub Udruge PLANTaža, nastavlja širiti ljubav prema knjigama i autorima, a ovog puta u posebnom baranjskom izdanju u ambijentu Kuće Biljkinog oca. U subotu, 23. studenog, u Lugu održano je predstavljanje romana Listanje kupusa Igora Beleša, riječkog autora rodom iz Borova naselja. Ovo događanje bilo je dio autorove književne turneje Slavonijom i Baranjom te je okupilo zaljubljenike u književnost koji su imali priliku osobno upoznati autora te čuti više o knjizi iz prve ruke. Belešev roman „Listanje kupusa“ tematizira život skupine dječaka pod nazivom „An“ u Borovu naselju tijekom Domovinskog rata, u vrijeme okupacije Vukovara. Kroz pogled trinaestogodišnjaka, čitatelji se suočavaju s ratnim strahotama, gubitkom nevine svakodnevice i misterijem nestanka djece iz njihova naselja. Premda se djelo na prvi pogled fokusira na pustolovine dječaka, duboko zadire u teške teme poput nacionalizma, podjela i mržnje, dok ujedno uspijeva zadržati nostalgični prikaz djetinjstva kroz humor, prijateljstvo i prve simpatije. Osnivačica i glavna organizatorica Bookcluba Maja Belina i ovaj put se izvrsno našla u ulozi voditeljice i moderatorice ovog predstavljanja knjige u nešto intimnijoj atmosferi. 

Roman se često opisuje kao mješavina filma “Ostani uz mene“, Netflixove serije “Stranger Things“ te avanturističkih romana Enid Blyton iz serijala “Pet prijatelja“, no smješten u brutalne okolnosti ratne stvarnosti ranih 90-ih. Zbog jedinstvenog prikaza rata kroz prizmu dječje perspektive, Listanje kupusa je prepoznat kao značajan doprinos suvremenoj hrvatskoj književnosti. Beleš je za ovaj roman osvojio prestižnu nagradu Fran Galović, a djelo je sve prisutnije na popisima školske lektire, što dodatno potvrđuje njegovu vrijednost i relevantnost za mlađe generacije.

Tijekom događaja, sudionici su uživali u toploj atmosferi uz razgovor s autorom koji je rado podijelio detalje o svom stvaralačkom procesu, djetinjstvu u Borovu naselju, prilagodbi životu u Rijeci te povezanosti s alternativnom scenom u Hrvatskoj. Uz inspirativnu raspravu, posjetitelji su imali priliku nabaviti roman izravno od autora, uz njegov potpis i posvetu, što je cijelom događaju dalo osobnu i posebnu notu, a degustirala se i ukusna sarma.

Ovaj književni susret nije samo približio Igora Beleša čitateljskoj publici, već je ponovno naglasio važnost podržavanja lokalnih autora i poticanja kulture čitanja. Autor je pohvalio rad Udruge PLANTaža i njezin doprinos kulturnoj sceni Osijeka.

“Drago mi je da postoji alternativa u Osijeku“, kratko je rekao.

Njegov entuzijazam podijelili su i članovi Udruge koji su naglasili koliko su ovakvi događaji ključni za stvaranje povezanosti između autora, njihovih djela i zajednice.

Inače, Udruga PLANTaža već deset godina kontinuirano radi na promicanju kulture i književnosti u Osijeku i okolici. Organizacijom književnih večeri poput ove s Igorom Belešom, Udruga nastoji osvježiti književni život grada i potaknuti zajednicu na otkrivanje hrvatskih autora.

Kroz svoje aktivnosti, PLANTaža pruža platformu autorima za predstavljanje svojih djela, ali i prostor za razgovor o širim kulturnim i društvenim temama. Ovakvi događaji inspiriraju ljude na to da čitaju, istražuju i promišljaju o književnosti, dok istovremeno pružaju priliku za interakciju s autorima na jedinstven i blizak način.